https://symbigen.hu/

Az irritábilis bél szindróma vagy az IBS egy gyakori emésztőrendszeri rendellenesség, amely világszerte emberek millióit érinti. Ez egy krónikus állapot, egy tünetcsoport, amire a következő panaszok jellemzőek: hasi fájdalom, puffadás, székrekedés és hasmenés. Bár az IBS pontos oka nem teljesen ismert, a kutatók úgy vélik, hogy számos tényező járul hozzá az állapot kialakulásához. Ebben a blogbejegyzésben az IBS lehetséges okait tárgyaljuk.

1.     Rendellenességek a bélflórában

A bélflóra a bélrendszerben, elsősorban a vastagbélben élő mikroorganizmusok összetett ökoszisztémája. A legújabb tanulmányok kimutatták, hogy a bél mikrobiom összetételében és sokféleségében bekövetkezett változások szerepet játszhatnak az IBS kialakulásában. A dysbiosis, amely a bélflóra egyensúlyának felborulása, gyulladáshoz, károsodott bélmozgáshoz és megváltozott bélpermeabilitáshoz (a bélfal gátfunkciója, azaz áteresztő képessége) vezethet, amelyekről úgy gondolják, hogy mind hozzájárulnak az IBS tüneteihez.

2.     Ételérzékenység és allergia

Bizonyos élelmiszerek egyes egyéneknél IBS-szerű tüneteket válthatnak ki. A leggyakoribb „bűnösök” közé tartozik a glutén, a laktóz és a fruktóz. Az ételérzékenység és -allergia gyulladást és irritációt okozhat a bélben, ami hasi fájdalmat, puffadást és hasmenést okozhat. A kiváltó élelmiszerek étrendből való eltávolítása egyes egyéneknél enyhítheti az IBS tüneteit.

3.     Stressz és szorongás

A stressz és a szorongás jelentős hatással lehet a bélműködésre. A bél-agy tengely idegsejtek, hormonok és neurotranszmitterek (ingerületátvivő anyagok) összetett hálózata, amelyek az agy és a bél közötti kommunikációt biztosítják. A stressz és a szorongás megzavarhatja ezt a rendszert, ami a bélmozgás és az érzékenység megváltozásához vezethet. Ez okozhatja az IBS tüneteit, például a hasi fájdalmat, puffadást és a hasmenést.

4.     Genetika

A kutatások azt sugallják, hogy a genetika szerepet játszhat az IBS kialakulásában. A vizsgálatok számos gént azonosítottak, amelyek az IBS-hez kapcsolódnak, beleértve a bélmozgás és a gyulladás szabályozásában szerepet játszó géneket. Az IBS hátterében álló pontos genetikai mechanizmusok azonban még nem teljesen ismertek.

5.     Hormonális változások

A hormonális változások is hozzájárulhatnak az IBS kialakulásához. A nőknél nagyobb valószínűséggel alakul ki IBS, mint a férfiaknál, és a tünetek gyakran rosszabbodnak a menstruáció alatt. Az olyan hormonok, mint az ösztrogén és a progeszteron, befolyásolhatják a bélmozgást és az érzékenységet, ami hozzájárulhat az IBS tüneteihez.

Összefoglalva, az IBS egy összetett állapot, amelynek számos lehetséges oka van. Bár az IBS pontos oka nem teljesen tisztázott, a kutatások azt sugallják, hogy a bélflórában fellépő rendellenességek, az ételérzékenység és az allergiák, a stressz és a szorongás, a genetika és a hormonális változások egyaránt szerepet játszhatnak.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

VÁRJ MÉG!

500 ft

kedvezményt biztosítunk, melyet még 15 percig tudsz beváltani.

perc
másodperc

"MEGVESZEM"

Kuponkód👆